Perfumy damskie dostępne są w wielu wariantach zapachowych. Towarzysząca im różnorodność cen sprawia, że można je dobrać właściwie na każdą kieszeń czy okazję. W gąszczu marek i zapachów łatwo się jednak pogubić... Jakich zasad należałoby zatem przestrzegać, dokonując zakupu perfum?
Perfumy damskie - rodzaje
Na wstępie warto zdać sobie sprawę, że wiele osób używa pojęcia "perfumy" dość nieprecyzyjnie, na określenie każdej zapachowej cieczy w ozdobnym flakoniku. Tymczasem pomiędzy perfumami, wodą perfumowaną oraz wodą toaletową istnieją spore różnice, wyrażające się stężeniem olejków zapachowych (esencji) i alkoholu. Zawartość procentowa składników decyduje o tym, czy wybrany zapach będzie się utrzymywał dłużej, czy też krócej na naszym ciele bądź ubraniach.
Zdecydowanie największą trwałością wyróżniają się prawdziwe perfumy damskie zawierające 30-40% olejków zapachowych, które rozpuszczane są w 90-96% alkoholu. Woda perfumowana to 10-15% olejków, rozpuszczonych w 90% alkoholu.
Z kolei woda toaletowa zawiera 5-10% olejków, które rozpuszcza się w 60-85% alkoholu.
Wszystkie te szczegółowe wskaźniki są warte zapamiętania, bo dzięki nim zyskujemy wyobrażenie, jak dany zapach "zachowa się" na przestrzeni kolejnych godzin. Wiele kobiet lubi używać wody perfumowanej w okresie zimowym, ze względu na jej intensywność. Woda toaletowa sprawdza się zaś idealnie w miesiącach wiosenno-letnich, zwłaszcza jeśli jej zapach cechuje zwiewna, odświeżająca nuta.
Nuty zapachowe w perfumach dla kobiet
Perfumy damskie cechuje duża różnorodność zapachów, przeważnie trzymają się one jednak nut kwiatowych (róża, goździk, konwalia), owocowych (jabłko, brzoskwinia), cytrusowych (pomarańcza, mandarynka, bergamotka) albo wykorzystujących słodkie przyprawy.
Przydatna okaże się znajomość trzech tajemniczo brzmiących terminów: nuta głowy, nuta serca i nuta bazowa. Każda z owych nut uwalnia się po określonym czasie od aplikacji perfumy, wszystkie wpływają zaś na naszą ostateczną ocenę danego zapachu.
Nuta głowy uaktywnia się natychmiast po użyciu perfumy. Wyczuwa się ją zaledwie przez 15-30 minut. To właśnie ona przesądza przeważnie o naszej decyzji zakupowej.
W ślad za nią podąża nuta serca, aktywna po ok. 30 minutach od aplikacji. Jej obecność wyczuwamy nawet przez kolejne dwie godziny.
Nuta bazowa ujawnia się najpóźniej, ale jest także zdecydowanie najtrwalsza: czujemy ją na ciele nawet po kilkunastu godzinach po spryskaniu się perfumą.
Jak dobierać prawdziwe perfumy damskie?
Odwiedzając sektor perfumeryjny w dowolnej drogerii, możemy bezsilnie westchnąć na widok niezliczonej ilości kolorowych flakoników i buteleczek. Jak "wyłuskać" spośród nich ten jeden zapach, który będzie do nas pasował najbardziej?
Spójrzmy prawdzie w oczy: nasz wybór i tak okaże się losowy, bo raczej nie zdołamy przetestować wszystkich perfum. Nie byłoby to zresztą nawet wskazane. Specjaliści zwracają uwagę, że ludzki węch jest zmysłem dość niedoskonałym i nie powinno go obciążać więcej niż trzy zapachy naraz. Właśnie tyle testerów należałoby więc wykorzystać.
Druga zasada głosi, aby aplikować perfumy damskie na skórę pozbawioną jakichkolwiek innych zapachów. Dzięki temu zachowamy maksymalny obiektywizm w ocenie.
Dany zapach należy w miarę możliwości "nosić" na skórze przez kilka godzin. Pozwoli to uchwycić przed zakupem wszystkie jego niuanse.