Działka budowlana

Aby rozpocząć budowanie domu, niezbędne jest posiadania działki budowlanej. Tylko na takim typie działki można postawić dom bez przeszkód formalnych. Taka działka na okres robót budowlanych jest nazwana terenem budowy.

Wcześniej jednak trzeba mieć pozwolenie na budowę, czyli pismo z decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych w innym celu niż postawienie obiektu budowlanego. Właściciel działki i osoba, która chce wybudować dom musi mieć wszystkie papiery stanowiące trzon teczki o nazwie dokumentacja budowy. To właśnie w dokumentacji budowy należy mieć pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbioru całości jak i niektórych części budynku.

Teraz nie ma za bardzo szans aby ktoś na terenie budowy postawił dom bez zezwolenia. Jednak jeszcze za czasów PRL budowanie domu nie było taki skomplikowane a może ludzi po prostu unikali kontaktu z urzędnikami, jednak sporo budów z tamtego okresu ma teraz problem z legalizacją samowoli budowlanej. Tutaj są rolety zewnętrzne! Nie wszyscy również wiedzą, że aby postawić altankę czy garaż również trzeba to umieścić w planie budowy i otrzymać pozwolenie na budowę. Niestety nawet na kupionej przez nas działce nie możemy robić do końca czegoś co byśmy chcieli. Warto zatem zawsze zasięgnąć porady prawnej albo samemu poczytać przepisy budowlane. Można się również upewnić czego budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to wymienione z art. 29 ustawy prawo budowlane z 1994 roku. Budowanie domu jednorodzinnego wymaga również wizyty w biurze projektowym, aby architekt zrobił nasz wymarzony dom na papierze. Warto również poczytać o wystroju wnętrz żeby wszystko do siebie pasowało. W dzisiejszych czasach gospodaruje się każde pomieszczenie w domu od piwnicy aż po poddasze.

Warto jednak pamiętać, że przed zrobieniem głębokich fundamentów najlepiej zrobić badanie geologiczne ziemi i przekonać się czy nie są to tereny podmokłe. W czasie większych deszczy mieszkańców domów z piwnicami może spotkać niemiła niespodzianka w postaci wody w piwnicy. Idąc dalej możemy mieć później chociażby z grzybem na ścianach. Także budowanie domu to poważna sprawa a skoro dom buduje się przeważnie raz na całe życie to nie warto oszczędzać i później wykładać duże kwoty na remonty.